Põlvevalu

Põlv on meie keha üks kõige suuremaid ja keerukamaid liigeseid. Põlveliigese traumad tekivad kergesti ja nende tulemusena tekib valu. Eriti sageli tekivad põlvetraumad jooksmisel. Vaatame üle põlvevalu peamised põhjused ja ravivõimalused.

Vabanege valust

Põlvevalu sümptomid

Põlvevalu sümptomid sõltuvad selle põhjustest ja raskusastmest. Põlvevalu on levinud probleem.

Äkki tekkiva põlvevalu põhjuseks on liiga suured koormused ja traumad.

01

Põlvedes võib tekkida nõrkus kuni tundmuseni, et kohe kaovad jalad alt.

02

Sõltuvalt valu põhjusest võivad esineda teised sümptomid: jäikus liikumisel, klõpsumine põlves, põlveliigese kinnijäämine ühte asendisse, võimetus jalga sirutada.

03

Kuidas põlvevalu teid mõjutab?

Põlvevalu tekib kõige sagedamini eakatel inimestel, liigse kehamassi korral (suurenenud koormuse tõttu liigestele) ja spordiga tegelemisel. Põlveliigesed tagavad liikumisvabaduse, seetõttu võib põlvevalu meie elu tugevasti mõjutada. Põlvevalu korral ei saa me sporti teha, meil on raske käia jala ja trepil liikuda.

Vabanege valust

Kas sa tead?

Põlveliiges koosneb kolmest luust, kõõlustest, mis kinnitavad lihaseid luude külge, ning sidemetest, mis stabiliseerivad ja ühendavad luid. Põlveliigeses paiknevad kaks C-kujulist kõhre, mida nimetatakse meniskiteks. Nende peamine roll on liigese amortiseerimine. Vedelikuga täidetud sünoviaalkott tagab liigese liikumise sujuvuse.

69% inimestel on esinenud põlvevalu.**

*Põlv (inimese anatoomia): pildid, funktsioonid, sidemed, lihased. 2016. [ОNLINE] kättesaadav aadressil: http://www.webmd.com/pain-management/knee-pain/picture-of-the-knee. [kontrollitud 18.04.2016].
**Ülemaailmne valuindeks 2014: GSK toetusel läbi viidud uuring, täielik aruanne, lk 47.

Miks tekib põlvevalu?

Põlvevalu tekib traumade (sidemete ja kõõluste venitused, nihestused, sidemete või meniskite rebendid), osteoartroosi, tendiniidi (kõõlusepõletik) ja bursiidi (vedeliku kogunemine liigesekottidesse) tõttu.

Spordivigastused

Sporditraumad

Põlvetraumasid esineb sportlaste hulgas sageli. Neil tekib sageli põlveliigese sidemete rebend, millega kaasneb äkiline valu põlves. Ülemäärase koormuse korral põlveliigesele, näiteks jooksmisel, käimisel, hüppamisel ja jalgrattaga sõitmisel, võib tekkida niinimetatud jooksja põlve sündroom. Tavaliselt ilmneb see valu näol põlvekedras ja see tekib ülemäärase koormuse, traumade, jalaluude haiguste või lihaste nõrkuse tõttu.

Teised põhjused

Muud põhjused

Osteoartroosi puhused põlvekahjustused tekivad järk-järgult. Kui probleemide tõttu puusa- või hüppeliigeses häirub kõnnak, viib osteoartroos põlveliigeste deformatsioonide tekkimisele. See on omakorda seotud traumadega. Isegi ebaolulised põlvetraumad suurendavad sarnaste traumade tõenäosust tulevikus.

Leia valu põhjus

Leidke valu põhjus

Valu põlve külgmises osas võib tekkida sidemete kahjustuse ja meniskivigastuse (liigest stabiliseeriv kõhreline vaheketas) tõttu. Valu põlve eesmises osas tekib tavaliselt liigesekoti põletiku ja kõhreprobleemide tõttu. Valu põhjuseks põlve tagaosas võib olla osteoartroos.

Ravi

Diagnoosimise ja ravi võimalused sõltuvad valu põhjusest. Kodustes tingimustes võib olla abi järgmistest meetmetest: tagage kahjustatud põlvele kaitse ja rahu, pange peale jääd, asetage kompressioonside ja hoidke põlve südamest kõrgemal. Lühiajalise nõrga valu ja põletiku vähendamiseks võib võtta käsimüügis saadaolevaid valuvaigistavaid seespidiselt või välispidiselt kasutatavaid tooteid. Pikaajalise ja tugeva valu korral tuleb pöörduda arsti poole. Arst vaatab teie põlve üle, kontrollib selle liikuvust, turse, sinikate ja paikse temperatuuritõusu olemasolu. Arst võib soovitada valu leevendamiseks füsioteraapiat ja põlvesidet, samuti suunab teid lisauuringutele (röntgen, MRT, ultraheli või KT). Peale selle näitab arst teile harjutusi põlveliigese tugevdamiseks ning määrab mittesteroidseid põletikuvastaseid ravimeid valu leevendamiseks ja selle põhjuste raviks.

Mis on jooksja põlve sündroom?

Põlvetraumad tekivad sageli sportlastel, kes tegelevad kergejõustikuga, eriti jooksuga.

Jooksja põlve sündroom hõlmab järgmisi sümptomeid:

  • Valu põlvekedra taga ja ümber
  • Valu põlve painutamisel
  • Valu tugevneb kallakust või trepist alla minnes
  • Põlves esineb turse
  • Põlves esinevad klõpsud või krudin

Ravi: rahu tagamine ja põletikuvastaste ravimite võtmine

Meie tooted

Lugege, kuidas meie tooted võivad teid aidata

Valige sobiv Voltareni (diklofenak) toode, mis aitab teil valust vabaneda.

Lugege lähemalt

Lisateave

Harjutused ja meie keha

Lugege, miks on harjutused kasulikud ning kuidas aitab füüsiline aktiivsus jääda terveks ja leevendada valu.

Lugege lähemalt

Kuidas Voltaren Emulgel (diklofenak) aitab leevendada valu osteoartroosi korral?

Osteoartroos on üks liigesevalu peamisi põhjuseid. Lugege, kuidas Voltaren Emulgel (diklofenak) aitab leevendada valu osteoartroosi korral.

Lugege lähemalt

Osteoartroos

Osteoartroos on kõige sagedasem liigesehaigus. Lugege, mis seda esile kutsub ja kuidas leevendada valu.

*Ülemaailmne valuindeks 2014: GSK toetusel läbi viidud uuring, aruanne, lk 8

Lugege lähemalt
44% üle 55-aastastest inimestest tunneb valu iga päev 
44% üle 55-aastastest inimestest tunneb valu iga päev