Põhjalikumalt valu kohta

Kuidas leevendada valu?

Lugege, kuidas toimivad valu leevendavad ravimid, ja valige tooted, mis sobib just teile.

Valuvaigistite tüübid

Ravimid võimaldavad erinevat tüüpi valu leevendamist, näiteks peavalu, osteoartroosi puhust valu, lihase- ja liigesevalu. Apteegis müüakse paljusid erinevaid valuvaigistavaid tooteid, mis toimivad konkreetset tüüpi valule. Tähtis on valida toode, mis kõige paremini sobib konkreetse valu tüübi jaoks. Kõigil ravimitel on oma eelised ja puudujäägid, seetõttu peate tõhusa toote valimiseks valu leevendamiseks pöörduma apteeki või arsti poole.

Apteegis aidatakse teil valida sobiv toode valu leevendamiseks. Tugeva valu korral tuleb pöörduda arsti poole. Arst teeb kindlaks valu põhjuse ja määrab ravi.

Nõrga ja mõõduka valu leevendamiseks kasutatakse tavaliselt ravimeid, mida saab osta apteegist ilma arsti retseptita. Arsti määratud ravimitel on tugevam toime. Kõiki valuvaigistavaid tooteid tuleb võtta apteekri või arsti soovituste kohaselt.

Valu ja põletiku leevendamiseks kasutatakse soojendavaid või jahutavaid vahendeid. Need leevendavad valu ja vähendavad põletikku, soojendades või jahutades kahjustatud piirkonda.

Valu leevenduse tüübid

KAS TE TEATE, ET?

Mõned inimesed ei tunne sünnist alates füüsilist valu, seda haigust nimetatakse kaasasündinud analgeesiaks.

 

Analgeetikumid  

Paratsetamool on valuvaigistav ja palavikku alandav ravim. See toimib teatud aju osadele, mis saadavad valusignaale ja kontrollivad kehatemperatuuri. Paratsetamooli toimel lõpetab aju signaalide registreerimise, mis tulevad keha kahjustatud osadest.

Paratsetamooli saab apteegist osta ilma arsti retseptita. Samuti kuulub see kombineeritud ravimite koostisse, mida väljastatakse arsti retsepti alusel. Paratsetamool kuulub paljude retseptiga ja ilma retseptita saadavate ravimite koostisse, mis on mõeldud valu, köha ning külmetuse sümptomite leevendamiseks. On näidatud, et see leevendab nõrka ja mõõdukat valu.

*Kaasasündinud valutundetus – Geneetika juhend. 2016. *Kaasasündinud valutundetus – Geneetika juhend. Kättesaadav aadressil: https://ghr.nlm.nih.gov/condition/congenital-insensitivity-to-pain.

Muud vahendid

40% inimestest, kellel esineb valu, ei tea, kuidas seda leevendada

Valu leevendamiseks kasutatakse ka teisi vahendeid. Kõige sagedamini need soojendavad või jahutavad kahjustatud piirkonda või liigest. Soojendavad vahendid tugevdavad verevoolu haigesse piirkonda ja lõdvestavad lihaseid.

Jahutavad vahendid toimivad närvikiududele, „külmutades“ ajutiselt valuimpulsid. Külma toimel ahenevad veresooned, mille tulemusena väheneb turse ja põletik. Jääd soovitatakse peale panna sporditraumade korral, näiteks hüppeliigese või põlve nikastuste korral. See võimaldab vähendada turset.

*Ülemaailmne valuindeks 2014: GSK toetusel läbi viidud uuring, aruanne

Lisateave

Valu tüübid

Lisateave erinevate valu tüüpide ja nende põhjuste kohta.

Lugege lähemalt

Valu tüübid ja ravi

Põhjalikumalt erinevat tüüpi valu ravi kohta.

Lugege lähemalt

Kuidas Voltaren (diklofenak) toimib?

Lugege, kuidas aitab Voltaren leevendada valu, vähendada põletikku ja turset.

** vs. platseebo

Lugege lähemalt
Voltaren Emulgel 23,2 mg/g leevendab lihasevalu kaks korda kiiremini
Voltaren Emulgel 23,2 mg/g leevendab lihasevalu kaks korda kiiremini