Põhjalikumalt valu kohta

Valu tüübid

Lisateave erinevate valu tüüpide ja nende põhjuste kohta.

Valu klassifikatsioon

Rahvusvahelisel meditsiinikogukonnal on olnud raske valu üheselt määratleda. Praegu kasutatakse enim rahvusvahelise valu uurimise assotsiatsiooni määratlust, mille kohaselt on valu „ebameeldiv sensoorne ja emotsionaalne kogemus, mis on seotud tegeliku või võimaliku kudede kahjustusega või mida on kirjeldanud inimene sellise kahjustuse terminitega“. Äge valu ei kesta kaua. Kui valu ei lähe üle, muutub see krooniliseks. Valu klassifikatsioone on palju ja sageli need kattuvad, kuid kõige sagedamini kasutatakse järgmist.

  • Notsitseptiivne valu tekib kudede kahjustuse tulemusena. Sellel on kaitsefunktsioon. Sellise valu näited on liigese- ja alaseljavalu, osteoartroosi puhune valu, sporditraumade puhune ning operatsioonijärgne valu.
  • Põletikuga seotud valu, mis tekib tavaliselt tugi-liikumiselundkonna pehmete kudede kahjustuste tulemusena. Kõige sagedamini on see nüri või pakitsev valu, mis tekib kindlas kehaosas. Seda tüüpi valu tekib tavaliselt õlas, puusas, kätes ja alaseljas.
  • Neuropaatiline valu tekib somatosensoorse närvisüsteemi kahjustuste või talitlushäirete korral. Selline valu tekib närvisüsteemi erinevate osade kahjustuste ja haiguste korral. Sageli ei kaasne sellega objektiivseid füüsilisi sümptomeid. Neuropaatilist valu kirjeldatakse sageli kui põletavat, torkivat, nõelavat ja ägedat. Seda tüüpi valu tekib paar päeva või nädalat pärast kahjustust. Mõnikord tekib selline valu äkki ja ilmselgete põhjusteta.
65% inimestel esineb valu vähemalt kord nädalas

Põhjused

Valu võib tekkida paljudel põhjustel. Kõige sagedamini kaasnevad valuga muud sümptomid ja valu tekkes võivad osaleda erinevad mehhanismid. Näiteks tekib põletik nii notsitseptiivse kui ka neuropatogeense valu korral.

Somaatiline ja põletikuline valu tekib tavaliselt korduvate traumade, liiga suurte füüsiliste koormuste ja õige liikumistehnika eiramise tulemusena. Neuropaatiline valu tekib närvide kahjustuste või talitlushäirete korral, mis hakkavad edastama valesignaale aju valukeskustesse.

Nii notsitseptiivne kui ka neuropaatiline valu võib olla äge või krooniline. Valu „räägib“ meile, et kehas toimus kahjustus. Näiteks kui me tunneme kuuma pinda puudutades valu, signaliseerib valu meie ajule põletusest. Äge valu tekib äkki ja möödub tavaliselt kiiresti. Pärast kahjustuse paranemist valu kaob. Kroonilise valu korral tuleb pöörduda arsti poole.

* Ülemaailmne valuindeks 2014: GSK toetusel läbi viidud uuring, aruanne, lk 8

Lisateave

Kuidas leevendada valu?

Lugege, kuidas toimivad valu leevendavad preparaadid, ja valige preparaat, mis sobib just teile.

Lugege lähemalt

Valu tüübid ja ravi

Põhjalikumalt erinevat tüüpi valu ravi kohta.

Lugege lähemalt

Kuidas Voltaren (diklofenak) toimib?

Lugege, kuidas Voltaren (diklofenak) valu leevendab, põletikku vähendab ja tervenemist kiirendab.

** vs. platseebo

Lugege lähemalt
Voltaren Emulgel 23,2 mg/g leevendab lihasevalu kaks korda kiiremini
Voltaren Emulgel 23,2 mg/g leevendab lihasevalu kaks korda kiiremini