Põhjalikumalt valu kohta

Osteoartroos

Osteoartroos on kõige sagedasem liigesehaigus. Lugege, mis seda esile kutsub ja kuidas leevendada valu.

Mis on osteoartroos?

Osteoartroos on kõige sagedasem liigesehaigus, seda põevad miljonid inimesed kogu maailmas. Osteoartroos võib ilmneda erinevalt: mõnel tekib perioodiliselt kerge valu ja jäikus liigestes, teistel põhjustab haigus invaliidsust. Osteoartroos võib kahjustada kõiki liigeseid, kõige sagedamini põlvi ja sõrmeliigeseid.

Mis on osteoartroosi põhjused?

Liigest moodustavate luude pind on normaalselt kaetud kõhrekihiga. Kõhr meenutab kummikatet: tänu oma tihedusele ja elastsusele pehmendab see lööke ja tagab liigeses liigutuste sujuvuse. Osteoartroosi korral kõhr kahjustub ja kulub, mis põhjustab valu ning liigutuste jäikust liigeses.

Kas on tõsi, et osteoartroos tekib ainult eakatel, kui liigestes kulub kõhr aja jooksul ära? See ei ole üldse nii. Jah, kõige sagedamini esineb osteoartroos üle 65-aastastel inimestel, kuid see võib tekkida igas vanuses, tavaliselt alates 45. eluaastast.

Osteoartroosist

KAS TE TEATE, ET?

Kõhre, mis amortiseerib liigest, nimetatakse klaasitaoliseks ehk hüaliinseks (kreeka sõnast hyalos – klaas), sest selle kõhre õhuke kiht sarnaneb klaasiga.*

Osteoartroos ei pruugi aja jooksul progresseeruda. Kui siiski nii juhtub, hävib luukude, tekivad luukasvised, mida nimetatakse kannusteks. Liigesesse satuvad luu ja kõhre tükid. Haiguse viimastes staadiumides kulub kõhr täielikult maha, mille tulemusena hõõruvad liikumisel luud üksteise vastu, liiges kahjustub veel rohkem ja valu tugevneb. Liikumine kahjustatud liigeses muutub peaaegu võimatuks ja põhjustab tugevat valu.

Kuidas ilmneb osteoartroos?

Osteoartroosi sümptomid sõltuvad sellest, millised liigesed ja kui tugevasti on kahjustatud. Kõige sagedamad sümptomid:

 • Turse, valu ja jäikus liigestes
 • Liigesed suurenevad ja muutuvad sõlmelisteks
 • Liikumisel on liigestes kuulda naksumist ja kriginat
 • Liigeste liikuvus väheneb
 • Kahjustunud piirkonda ümbritsevad lihased nõrgenevad ja nende mõõtmed vähenevad
 • Luude hõõrdumise tõttu moodustuvad luukasvised (kannused)

Põlveliigeste osteoartroosi korral on neis tunda nõrkust, inimesel on raske jalgu põlvedest kõverdada. Tavaliselt kahjustab osteoartroos mõlemat põlveliigest. Erandiks on juhud, kui haigus tekkis ühe põlve trauma või haigestumise tõttu.

Sõrmede osteoartroosi korral kasvavad liigeste servadele sageli luulised kannused, mille tulemusena liigesed puituvad, tursuvad, valutavad ja punetavad. Inimesel on valus trükkida või mängida klaverit. Tavaliselt kahjustuvad pöidla, nimetissõrme ja keskmise sõrme põhiliigesed.

Riskitegurid

Teatud tegurid suurendavad osteoartroosi tekkimise riski:

 • Ülemäärane kehakaal. Ülemäärane kehakaal suurendab koormust liigestele (eriti põlvedele), mille tulemusena kulub kõhrkude kiiremini. Just seetõttu on rasvunud naistel neli korda suurem risk osteoartroosi tekkeks kui normaalse kaaluga naistel, meestel – viis korda. Ülemäärane kehamass suurendab osteoartroosi tekkimise riski kõigis liigestes, isegi sõrmeliigestes.
44% üle 55-aastastest inimestest tunneb valu iga päev
 
 • Sugu. Naistel tekib osteoartroos sagedamini kui meestel, eriti pärast 50. eluaastat.
 • Vanus. Vanusega suureneb haiguse tekkimise risk.
 • Liigeste traumad. Traumad (nii spordi- kui ka olmetraumad) suurendavad osteoartroosi tekkimise riski, isegi kui need on saadud paljude aastate eest.
 • Elukutse. Osteoartroosi tekkimise risk suureneb liigestele mõjuva pideva liigse koormuse korral. Näiteks tekib sõrmede osteoartroos sagedamini juuksuritel ja inimestel, kes palju trükivad.
 • Pärilikkus. Mõnedel inimestel on osteoartroos pärilik.
 • Luude deformatsioonid. Luude ja kõhrkoe kaasasündinud väärarendite korral suureneb osteoartroosi tekkimise risk.

*Ülemaailmne valuindeks 2014: GSK toetusel läbi viidud uuring, aruanne, lk 8

Osteoartroosi diagnostika ja ravi

Osteartroosi diagnoosimiseks vaatab arst üle kahjustatud liigesed, teeb pildid, määrab laborianalüüsid või suunab teid spetsialisti juurde.

Arst või apteeker soovitab teile osteoartroosi korral ravimeid valu leevendamiseks. Nende hulka kuuluvad paratsetamool ja mittesteroidsed põletikuvastased ained (MSPVA) geelide ning kreemidena välispidiseks kasutamiseks, samuti kapslid ja tabletid. Neid väljastatakse ilma retseptita ja need aitavad valu ning põletikku vähendada. Teatud juhtudel võib vaja olla tugevamaid preparaate, mida müüakse apteegis ainult arsti retsepti alusel.

Arst või apteeker võib soovitada langetada kehakaalu ja tegelda ravikehakultuuriga. Osteoartroosi ei saa täielikult välja ravida, kuid selle sümptomite leevendamiseks on tähtis:

 • parandada liigeste liikuvust
 • hoida kehakaalu normaalsena
 • saada hakkama valuga
 • järgida tervislikke eluviise

Lisateave

Valu tüübid

Lisateave erinevate valu tüüpide ja nende põhjuste kohta.

Lugege lähemalt

Kuidas Voltaren Emulgel (diklofenak) aitab leevendada valu osteoartroosi korral?

Osteoartroos on liigesevalu peamine põhjus. Lugege, kuidas aitab Voltaren Emulgel (diklofenak) leevendada valu osteoartroosi korral.

Lugege lähemalt

Kuidas leevendada valu?

Lugege, kuidas toimivad valu leevendavad preparaadid, ja valige toode, mis sobib just teile.

*Ülemaailmne valuindeks 2014: GSK toetusel läbi viidud uuring, aruanne

Lugege lähemalt
40% inimestest, kellel esineb valu, ei tea, kuidas seda leevendada
40% inimestest, kellel esineb valu, ei tea, kuidas seda leevendada